Cupa Africii, decisă la penalty-uri: Coasta de Fildeș – ZAMBIA 7-8

Zambia este noua campioană a Africii la fotbal, după 8-7 la penalty-uri. În finala cu Coasta de Fildeș de aseară, la finalul a 120 de minute de joc, scorul a fost egal, 0-0.

Câștigătoarea Cupei Africii pe Națiuni s-a decis după executarea loviturilor de la departajare, niciuna dintre echipe nereușind să puncteze după 90 de minute, și nici după reprizele de prelungiri.

În minutul 72, Dider Drogba, starul ivorienilor, a ratat de la punctul cu var, trăgând peste poartă. S-a trecut la penalty-urile de departaje, unde starul de la Chelsea a punctat.

Ivorianul Bamba a ratat, la cea de-a treia serie, dar execuția s-a repetat, fiindcă portarul s-a mișcat, iar la reluare a marcat.

„Groparii” Drogba și Gervinho

La ultima serie din cele cinci, portarul Zambiei a transformat, deși a șutat ușor. După șapte serii de penalty-uri, toți jucătorii care au executat au dat gol!

A ratat Kolo Toure, deși își luase un elan uriaș, până dincolo de marginea careului de 16 metri, dar imediat au ratat și zambienii.

A urmat Gervinho, vedeta de la Arsenal executând peste poartă.

Zambia a transformat și a câștigat cu 8-7!

Succesul șocant al zambienilor a fost anticipat de Dario Bonetti, fostul lor selecționer.

Următoarea ediția a Cupei Africii pe Națiuni se va disputa în 2013, urmând a fi găzduită de Africa de Sud.