Djokovic si Bjoergen sunt Atletii AIPS ai Anului 2011

Pentru al doilea an consecutiv, un as al tenisului a fost votat drept cel mai bun atlet al anului de catre membrii Asociaţiei Internaţionale a Presei Sportive, AIPS.

Sarbul Novak Djokovic şi schioarea novergiana Marit Bjoergen au fost votaţi drept Cel Mai Bun şi Cea Mai Bună atletă a anului 2011, de către 379 de jurnalişti din 82 de ţări.
Cele trei titluri de Mare Şlem – Australian Open, Wimbledon şi US Open – i-au adus lui Djokovic, care este numărul 1 mondial în tenis, 812 voturi, cu peste 100 peste maestrul Barcelonei, Lionel Messi (690).
Messi a terminat pe locul doi şi în sondajul de anul trecut. Campionul Mondial la Atletism în proba de 200 de metri, jamaicanul Usain Bolt, a ocupat a treia poziţie în clasament, cu 441 de voturi.
În mod interesant, Djokovic, care este cel mai tânăr jucător din era Openurilor care a ajuns în semifinalele celor patru mari Grand Şlemuri, l-a învins pe Rafael Nadal, Cel Mai Bun Atlet AIPS al anului 2010, în două turnee de Grand Şlem consecutive.

Cursa la feminine a fost foarte încinsă, aducându-le la linia de sosire pe cel mai de succes sprinter din istoria cross-country-ului, Marit Bjoergen şi dubla campioană la atletism, kenyanca Vivian Cheruiyot.
Starul norvegian, care a câştigat patru medalii de aur la Campionatele Mondiale de Schi FIS (Sprint Individual, Urmărire Dublă 7,5 km + 7,5 km, 10 km clasic şi 4×5 km) şi o medalie de argint la cursa de 30 de kilometri, a câştigat la o diferenţă de numai 10 voturi faţă de Cheruyoit, cu 576 de voturi.
Alergătoarea din Kenya a avut un sezon extraordinar, câştigând aurul în cursele de 5.000 şi 10.000 de metri de la Daegu, la care a adăugat titlul la cross country de la Punta Umbria. De asemenea, înotătoarea italiană Federica Pellegrini a terminat pe trei, cu un număr de 448 de voturi din totalul de 3.240.
Campioana Spaniei şi a Campionatului Mondial al Cluburilor, FC Barcelona, este echipa AIPS a anului 2011, obţinând 1.411 de voturi şi surclasând echipa naşională de rugby a Noii Zeelande (1000) şi echipa naşională de volei masculin a Braziliei (616).
Excelentul Centru de Presă şi tribuna de presă a Campionatului Mondial de Atletism de la Daegu, din Coreea de Sud, a câştigat premiul pentru cele mai bune facilităţi de presă, cu 633 de voturi. De asemenea, Turneul de la Wimbledon a ocupat locul secund în acest clasament, cu 616 voturi, în timp ce Turneul Final al Campionatului Mondial de Rugby, din Noua Zeelandă, a completat podiumul, cu 326 de voturi.