Cristiano Ronaldo şi Katinka Hosszu, sportivii anului 2016 în versiunea AIPS EUROPA

Charles Camenzuli – Secretar General AIPS Europa

Pentru prima oară în cariera sa, CRISTIANO RONALDO – una dintre figurile legendare ale fotbalului mondial, asul echipei Real Madrid şi al echipei naţionale a Portugaliei, câştigătoare a Euro 2016, în afara trofeului Balonul de Aur 2016 -, şi de asemenea pentru prima oară în carieră înotătoarea maghiară HOSSZU KATINKA – triplă campioană olimpică, o legendă a nataţiei mondiale, au devenit câştigătorii ediţiei 2016 a Premiilor Europene decernate Sportivului şi Sportivei anului de către AIPS Europa.

În clasamentul masculin al „Trofeului Frank Taylor”, CR7 – Ronaldo a fost urmat de Andy Murray (Anglia, tenis) şi de campionul auto de Formula 1 Nico Rosberg (Germania), în vreme ce Katinka Hossu le-a precedat în „Trofeul Evgen Bergant” pe Angelique Kerber (tenis, Germania) şi pe Laura Trott (Anglia, ciclism). 

Aceasta a fost cea de-a 34-a ediţie a premiilor anuale decernate de AIPS – EUROPA, în urma voturilor exprimate pe site-ul AIPS. Fiind cea mai mare structură din Asociaţia Internaţională a Presei Sportive (AIPS Europa a luat fiinţă în 1977 la Congresul AIPS de la Milano), organizaţia gazetarilor sportivi europeni a sărbătorit în cursul anului trecut a 40-a sa aniversare.

 

Palmaresul trofeelor Cel mai bun sportiv şi Cea mai bună sportivă din Europa 

 

          MASCULIN – Trofeul Frank Taylor 

 

2016 Cristiano Ronaldo (Portugalia)          fotbal

2015 Novak Djokovic (Serbia)                  tenis

2014 Manuel Neuer (Germania)                fotbal

2013 Mo Farah (Great Britain)                  atletism

2012 Novak Djokovic (Serbia)                  tenis

2011 Novak Djokovic (Serbia)                  tenis

2010 Sebastian Vettel (Germania)             auto Formula 1 

2009 Roger Federer (Elveţia)                    tenis

2008 Rafael Nadal (Spania)                      tenis

2007 Roger Federer (Elveţia)                    tenis

2006 Roger Federer (Elveţia)                    tenis

2005 Roger Federer (Elveţia)                    tenis

2004 Roger Federer (Elveţia)                    tenis

2003 Michael Schumacher (Germania)       auto Formula 1 

2002 Michael Schumacher (Germania)       auto Formula 1 

2001 Michael Schumacher (Germania)       auto Formula 1 

2000 Pieter van Hoogenband (Olanda)      înot

1999 Tomas Dvorak (Republica Cehă)       atletism

1998 Bjoern Daehlie (Norvegia)                schi fond

1997 Wilson Kipketer (Denemarca)           atletism

1996 Alexander Popov (Rusia)                 înot

1995 Jonathan Edwards (Great Britain)      atletism

1994 Michael Schumacher (Germania)       auto Formula 1

1993 Linford Christie (Great Britain)          atletism

1992 Vitaly Scherbo (CIS)                       gimnastică

1991 Sergey Bubka (URSS)                     atletism

1990 Lothar Matthaeus (Germania)           fotbal

1989 Boris Becker (Germania)                  tenis

1988 Sergey Bubka (URSS)                     atletism

1987 Stephen Roche (Irlanda)                 ciclism

1986 Boris Becker (Germania)                  tenis

1985 Sergey Bubka (URSS)                     atletism

1984 Michel Platini (Franţa)                     fotbal

1983 Michael Gross (Germania)                înot

 

            FEMININ – Trofeul Evgen Bergant 

 

2016 Katinka Hosszu (Ungaria)                 înot

2015 Dafne Schippers (Olanda)                atletism

2014 Darya Domracheva (Belarus)             biathlon

2013 Yelena Isinbayeva (Rusia)                atletism

2012 Jessica Ennis (Great Britain)             atletism

2011 Federica Pellegrini (Italia)                 înot

2010 Blanka Vlasic (Croatia)                    atletism

2009 Blanka Vlasic (Croatia)                    atletism

2008 Yelena Isinbayeva (Rusia)                atletism

2007 Justine Henin (Belgia)                     tenis

2006 Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis

2005 Yelena Isinbayeva (Rusia)               atletism

2004 Kelly Holmes (Great Britain)             atletism

2003 Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis

2002 Justine Henin-Hardenne (Belgia)       tenis

2001 Svetlana Khorkina (Rusia)               gimnastică

2000 Inge de Bruijn (Olanda)                   înot

1999 Gabriela Szabo (Romania)               atletism

1998 Larissa Lazutina (Rusia)                  schi fond

1997 Martina Hingis (Elveţia)                   tenis

1996 Svetlana Masterkova (Rusia)            atletism

1995 Steffi Graf (Germania)                     tenis

1994 Manuela Di Centa (Italia)                 schi fond

1993 Franziska van Almsick (Germania)   înot

1992 Krisztina Egerszegi (Ungaria)           înot

1991 Monica Seles (Iugoslavia)               tenis

1990 Katrin Krabbe (Germania)               atletism

1989 Steffi Graf (Germania)                    tenis

1988 Kristin Otto (RDG)                         înot

1987 Steffi Graf (Germania                     tenis

1986 Heike Drechsler (RDG)                  atletism

1985 Marita Koch (RDG)                       atletism

1984 Marja-Liisa Kirvesniemi (Finlanda)   schi fond

1983 Jarmila Kratochvilova (Cehoslovacia) atletism

leave a reply