Asociaţiile Naţionale din cadrul AIPS şi-au desemnat laureaţii pe 2013

La finele lui 2013, la tradiţionala anchetă a Asociaţiei Internaţionale a Presei Sportive (AIPS) au participat mai multe Asociaţii Naţionale de profil, care au stabilit sportivii laureaţi pe anul recent încheiat, la masculin şi feminin, din fiecare ţară.

Primii trei sportivii desemnaţi de Asociaţia Presei Sportive din România la finalul anului 2013 au fost următorii:

– Masculin: 

Tiberiu Dolniceanu – scrimă; 

Eduard Novak – ciclism paralimpic;

Bogdan Juratoni – box;

– Feminin:

Simona Halep – tenis

Ana Maria Brânză – scrimă (spadă),

Larisa Iordache – gimnastică artistică.

Clasamentele sportivilor laureaţi în mai celelate ţări au fost următoarele, informeaza www.aipsmedia.ro: 

– ANGOLA

Masculin:

Carlos Morais Baschet

Walter Ruben Faustino Jiu Jitsu

Omar de Sousa Jiu Jitsu

Feminin:

Nacissela Mauritius Baschet

Marcelina Kiala Handbal

Maria de Fatima Judo

– ARMENIA

Masculin:

Safaryan Davit Lupte

Aleksanyan Artur Lupte

Julfalakyan Arsen Lupte

Feminin:

Mkrtchyan Lilit Şah

Sharoyan Amalya Atletism

Balasanyan Sose Sambo

– AUSTRIA

Masculin:

David Alba Fotbal

Marcel Hirscher Schi alpin

Gregor Schlierenzauer Sărituri cu schiurile

Feminin:

Anna Fenninger Schi alpin

Michaela Kirchgasser Schi alpin

Anna Stoehr Alpinism

– AZERBAIDJAN

Masculin:

Mahammadrasul Mejidov Box

Elkhan Mammadov Judo

Valentin Demyanenko Canotaj

Feminin:

Christina Job Haltere

Julia Ratkevich Lupte

Farida Azizovа Taekwondo

– BELARUS

Masculin:

Shiarhei Rutenka Handbal

Mihail Grabovski Hochei

Vasil Kiryienka Ciclism

– Feminin:

Victoria Azarenka Tenis

Darya Domracheva Biatlon

Meletina Staniuta Gimnastica

– BELGIA

Masculin:

Frederik Van Lierde Triathlon

Sven Nys Cyclo-Cross

Bart Leagăne Patinaj viteză

– Feminin:

Kirsten Filpkens Tenis

Valerie Courtois Volei

Catherine Jacques Jiu-jitsu

– BURUNDI

Masculin:

Saidi Ntibazonkiza Fotbal

Valery Nahayo Fotbal

Elvis Hakizimana Baschet

Feminin:

Diane Johson Nukuru Atletism

Francine Niyonsaba Atletism

Florența Kalume Baschet

– CANADA

Masculin:

Patrick Chan Patinaj artistic

Jon Cornish Fotbal

Milos Raonic Tenis

Feminin:

Kaillie Humphries Bob

Christine Sinclaire Fotbal

Eugenie Bouchard Tenis

– CONGO

Masculin:

Bismarck Biyombo Baschet

Mputu Mabi Trésor de Fotbal

Munanga Maxi Baschet

Feminin:

Betu July Handbal

Mwasesa Christianne Handbal

Mambenga Natacha Baschet

– CROATIA

Masculin:

Mario Mandzukic de Fotbal

Domagoj Duvnjak Handbal

Ivica Kostelic Schi alpin

Feminin:

Sandra Perkovic Atletism

Tina Mihelic Navigaţie

Ivana Buden Tir cu arcul

– CUBA

Masculin:

Ashley Gonzales Judo

Julio Cezar La Cruz Box

Freddy Asiel Alvarez Baseball

Feminin:

Idalis Ortiz Judo

Glenhis Hernandez Taekwondo

Yarisley Silva Atletism

– REPUBLICA CEHĂ

Masculin:

Vitezslav Vesely Atletism

Tomas Berdych Tenis

Ondrej Synek Canotaj

Feminin:

Zuzana Hejnova Atletism

Gabriela Soukalova Biatlon

Martina Sablikova Patinaj viteză

– GERMANIA

Masculin:

Robert Harting Atletism

Sebastian Vettel Formula 1

Raphael Holzdeppe Atletism

Feminin:

Christina Obergföll Atletism

Sabine Lisicki Tenis

Maria Höfl-Riesch Schi Nordic

– GRECIA

Masculin:

Spyros Gianniotis Înot

Vasilis Spanoulis Baschet

Penayiotis Gkionis Tenis de masă

Feminin:

Katerina Nikolaidou Canotaj

Vasiliki Vougiouka Scrimă

Maria Prevolaraki Lupte

– MAREA BRITANIE

Masculin:

Andy Murray Tenis

Mo Farah Atletism

Chris Froome Ciclism

Feminin:

Christine Ohuruogu Atletism

Rebecca James Ciclism

Non Stanford Triatlon

– ISLANDA

Masculin:

Gylfi Thor Sigurdsson Fotbal

Gudjon Valur Sigurdsson Handbal

Jon Arnor Stefansson Baschet

Feminin:

Anita Hinriksdottir Atletism

Sara Bjork Gunnarsdottir Fotbal

Hrafnhildur Luthersdottir Înot

– ITALIA

Masculin:

Vincenzo Nibali Ciclism

Clemente Russo Box

Marcello Lippi Fotbal

Feminin:

Flavia Pennetta Tenis

Federica Pellegrini Înot

Antonella Del Core Volei

– KAZAHSTAN

Masculin:

Gennady Golovkin Box

Denis Kuzin Patinaj viteză

Janibek Alimhanuly Box

Feminin:

Zhansaya Abdumalik Şah

Ekatherina Larionova Lupte

Gauhar Ermekbay Box

– REPUBLICA KÂRGÂZSTAN

Masculin:

Yuri Krakovetsky Judo

Nurbek Akanov Lupte

Feminin:

Aisuluu Tynybekova Lupte

– LIBAN

Masculin:

Maxime Chaya Canotaj

Abdo Feghaly Raliu

Mohammed Haidar Fotbal

Feminin:

Mona Chayato Scrimă

Alissa Sadek Gimnastică

Rebecca Akl Baschet

– LITUANIA

Masculin:

Justinas Kinderis Pentathlon

Jevgenijus Suklinas Canoe

Mantas Kalnietis Baschet

Feminin:

Ruta Meilutyte Înot

Laura Asadauskaite Pentathlon

Vilma Rimsaite BMX

– LUXEMBURG

Masculin:

Dirk Bockel Triatlon

Laurent Carnol Înot

Bob Jungels Ciclism

Feminin:

Christine Majerus Ciclism

Mandy Minella Tenis

Marie Muller Judo

– MAURITANIA

Masculin:

Moulay Ahmed Fotbal

Soulyman Jelou Fotbal

Hamoud Dych Petanque

Feminin:

Fatimetou Salem Şah

Hawa Toure Baschet

Zeynebou Njay Baschet

– MONGOLIA

Masculin:

Uranchimeg Munkh-Erdene Box

Dashdavaa Amartuvshin Judo

Ganzorig Mandakhnaran Lupte

Feminin:

Munkhbat Urantsetseg Judo

Soronzonbold Battsetseg Lupte

Ochirbat Nasanburmaa Lupte

– MUNTENEGRU

Masculin:

Nikola Janovia Polo pe apă

Milos Scepanovic Polo pe apă

Aleksandar Ivovic Polo pe apă

– Feminin:

Katarina Bulatovic Handbal

Jelena Dubljevic Baschet

Sladjana Perunovia Atletism

– NORVEGIA

Masculin:

Magnus Carlsen Şah

Aksel Lund Svindal Schi alpin

Emil Hegle Svendsen Biatlon

Feminin:

Suzann Pettersen Golf

Tora Berger Biatlon

Marit Bjorgen Schi fond

– OMAN

Masculin:

Barakat al Harthy Atletism

Ahmad al Harthy Curse cu motor

Imaad al Hosni Fotbal

Feminin:

Raiya Al Habsi Navigaţie

Shnoona Al Habsi Atletism

Shahrazad al Barakat Tenis

– PUERTO RICO

Masculin:

Yadier Molina Baseball

John Velazquez Călărie

Javier Culson Atletism

Feminin:

Adriana Diaz Tenis de masă

Monica Puig Tenis

Aury Cruz Volei

– RUSIA

Masculin:

Dmitriy Mustrskiy Volei

Dtnis Uskov Patinaj viteză

Khadzhimurat Gatzalov Lupte

Feminin:

Yelena Isinbaeva Atletism

Julia Efimova Înot

Svetlana Romashina Înot sincron

– SERBIA

Masculin:

Emir Bekric Atletism

Novak Djokovic Tenis

Nemanja Matic Fotbal

Feminin:

Ivana Spanovic Atletism

Katarina Tomasevic Handbal

Jovana Brakovic Volei

– SIERRA LEONE

Masculin:

Kei Kamara Fotbal

Jimmy Toronka Atletism

Ibrahim Abu Bakarr Kamara Volei

Feminin:

Mammy Konneh Lahun Atletism

Zainab Kamara Volei

Rebecca Ansumana Atletism

– SPANIA

Masculin:

Rafael Nadal Tenis

Marc Marquez Moto GP

Joaquin Rodriguez Ciclism

Feminin:

Mireia Belmonte Înot

Ruth Beitia Atletism

– SLOVENIA

Masculin:

Peter Prevc Sărituri cu schiurile

Goran Dragic Baschet

Matej Mohoric Ciclism

Feminin:

Tina Maze Schi alpin

– UCRAINA

Masculin:

Bogdan Bondarenko Atletism

Oleg Stepko Gimnastică

Ibrahim Aldatov Lupte

Feminin:

Olga Kharlan Scrimă

Olena Pidgrushna Biatlon

Anita Seregina Karate

– SUA

Masculin:

LeBron James Baschet

Peyton Manning Fotbal

Sidney Crosby Hochei

Feminin:

Serena Williams Tenis

Missy Franklin Înot

Maya Moore Baschet

– ZIMBABWE

Masculin:

Samson Muripo Karate

Charles Manyuchi Box

Takanyi Garanganga Tenis

Feminin:

Cara Black Tenis

Micheen Thornycroft Canotaj

Rachel Goromonzi Hochei

leave a reply